FAQ - często zadawane pytania

Informacje o Kolei Transsyberyjskiej

Czy EYAND TRAVEL organizuje wyjazdy Koleją Transsyberyjską? Czy można za waszym pośrednictwem kupić bilety?

Tak, nasze biuro turystyczne jest wyspecjalizowane w sprzedaży biletów i organizacji wycieczek Koleją Transsyberyjską. Nasza kompletna oferta dostępna jest w naszym portalu. Ofertę indywidualną przysyłamy po otrzymaniu od Państwa wytycznych i bliższych szczegółów dotyczących planowanego wyjazdu. Serdecznie zapraszamy.

Czy zapewniają Państwo kompleksową obsługę, czy tylko bilety?

Możemy zaoferować kompleksową obsługę. Jest to jednak oczywiście kwestia ceny. Staramy się oferować podstawowe pakiety transsyberyjskie zawierające wizy, mapy, plany miast, informacje praktyczne, bilety na przejazd i noclegi, do których osoby zainteresowane mogą dokupić zwiedzanie z przewodnikiem, transfery na całej trasie i inne dodatkowe usługi.

Jakie są terminy wycieczek Koleją Transsyberyjską?

Podróż Koleją Transsyberyjską można odbyć na dwa sposoby: indywidualnie w grupie swoich znajomych (według własnego planu i terminu podróży dostosowanego do rozkładu jazdy pociągów) albo z grupą zorganizowaną w terminie i trasą, które są ustalone z góry przez biuro turystyczne. W sezonie letnim 2012 planujemy dwie wycieczki grupowe do Pekinu w terminach:

 1. 25.06.-10.07.2012 (16 dni)
 2. 27.08.-11.09.2012 (16 dni)

Jaki jest całkowity koszt podróży Koleją Transsyberyjską?

Podróż do Pekinu można zakupić u nas za około 1.650 EUR od osoby, podróż do Władywostoku za około 1.150 EUR od osoby, podróż do Ułan Bator za około 1.250 EUR od osoby, a podróż do Irkucka i nad Jezioro Bajkał jest dostępna już od około 900 EUR od osoby w obie strony wliczając wszystkie (najtańsze) bilety kolejowe i lotnicze powrotne, noclegi na trasie i wizy oraz przystanki w najciekawszych miejscach.

Cena podróży Koleją Transsyberyjską zależy jednak od kilku czynników. Polecamy precyzować swoje zapytania odpowiadając już na wstępie na następujące pytania:

 • Jaki jest przybliżony termin podróży?
 • Ile jest osób?
 • Którą trasą chcieliby Państwo jechać? Moskwa - Irkuck, Moskwa - Władywostok, Moskwa - Ułan Bator, Moskwa - Pekin, czy inną?
 • Czy interesuje Państwa połączenie bezpośrednie, czy chcieliby Państwo wysiąść po drodze, np. w Nowosybirsku, Krasnojarsku, Ułan Ude?
 • Która klasa biletowa Państwa interesuje?
  1 klasa = przedział sypialny dwuosobowy (najdroższa)
  2 klasa = przedział sypialny czteroosobowy (około 2x tańsza od 2 klasy)
  3 klasa = wagon sypialny bez przedziałów (około 2x tańsza od 2 klasy, niedostępna w pociągach międzynarodowych)
 • Czy noclegi chcieliby Państwo organizować samodzielnie na miejscu, czy zarezerwować je wcześniej u nas - jeżeli u nas, to jaki rodzaj noclegów Państwa interesuje: kwatery prywatne, pokoje wieloosobowe w hostelach turystycznych, turystyczne hotele 3*, czy dobre hotele 4*?
 • Czy wszystkie miejsca na trasie chcieliby Państwo zwiedzać samodzielnie, czy z lokalnymi przewodnikami?

Pod adresem http://transsib.com.pl/propozycje_wycieczek.html znajdą Państwo przykładowe ceny poszczególnych tras, na podstawie których można zorientować się wstępnie od czego zależy cena wycieczki.

Ile kosztują bilety przy zakupie bezpośrednio w kasach rosyjskich?

Informacji o cenach w kasach nie posiadamy. Pewne jest, że bywają one niższe od cen w biurach turystycznych, ale wbrew pozorom mogą być równie dobrze wyższe. Zakup biletów w biurze turystycznym posiadającym odpowiednią, korzystną umowę z koleją rosyjską może być bardzo korzystny. Ponadto w biurach turystycznych można liczyć na rabaty ilościowe, których nie udziela kolej rosyjska. Przykładowo EYAND TRAVEL udziela rabatu już od dwóch biletów.

Czy są rabaty studenckie, zniżki dla seniorów, rabaty grupowe lub rabaty przy zamówieniu biletów w obie strony?

Ani kolej rosyjska, ani mongolska, ani chińska nie oferuje rabatów przy zamówieniach w obie strony, rabatów grupowych, rabatów studenckich ani dla seniorów (wyjątkiem są oczywiście rosyjscy kombatanci). Zniżki są możliwe wyłącznie dla dzieci do lat 11. EYAND TRAVEL oferuje jednak rabaty ilościowe już od dwóch biletów. Im więcej biletów Państwo u nas zamówią i im więcej osób jest w grupie, tym większy rabat od osoby.

Czy wyjazd jest z Warszawy? Gdzie zaczyna się trasa?

Startować można z dowolnego zakątka na ziemi dolatując lub dojeżdżając pociągiem do stacji początkowej pociągu transsyberyjskiego. Utarło się przekonanie, że pociągi jadące przez Syberię startują z Moskwy. Można jednak równie dobrze wsiąść w wybranej stacji na trasie, np. w Nowosybirsku. Można także jechać już z Warszawy lub Berlina - te pociągi dojeżdżają do Nowosybirska i Irkucka, nie są jednak typowymi pociągami rosyjskimi, lecz polskimi/niemieckimi kursującymi we współpracy z koleją rosyjską (wagony rosyjskie doczepiane są na Białorusi i w Rosji, stąd raczej pewne, że w Państwa wagonie jadącym z Warszawy lub Berlina będą sami obcokrajowcy lub Rosjanie mieszkający w Niemczech/Polsce wracający do kraju). Dalsza podróż (np. do Ułan Bator, Władywostoku lub Pekinu) jest możliwa po przesiadce w inny kursujący na tych odcinkach pociąg. Można także rozpocząć przygodę transsyberyjską od Pekinu, Ułan Bator, Irkucka lub Władywostoku i jechać w "odwrotnym" kierunku - na zachód, do Moskwy.

Jaki jest koszt dojazdu do Moskwy?

Jadąc bezpośrednim pociągiem z Warszawy do Moskwy należy się liczyć z kosztem około 100 EUR za bilet 2 klasy + 10 EUR za jednokrotną wizę tranzytową do Białorusi. Jadąc w obie strony koleją koszt ten wyniesie odpowiednio: 200 EUR + 15 EUR od osoby. Bilet lotniczy w jedną stronę kosztuje około 130 EUR, w obie strony około 165 EUR od osoby (wiza białoruska jest zbędna).

Czy EYAND TRAVEL zapewnia także powrotne bilety lotnicze?

Jako biuro turystyczne możemy zaoferować także bilety powrotne z dowolnego lotniska, np. Władywostoku, Irkucka, Ułan Bator, Pekinu, Hong Kongu, Moskwy, czy St. Petersburga.

Czy EYAND TRAVEL może wykupić miejscówkę do bezpłatnego biletu na przejazd Koleją Transsyberyjską przysługującemu pracownikom PKP?

Takiej miejscówki nie może zaoferować żadne biuro turystyczne, gdyż można ją zakupić wyłącznie osobiście przedstawiając oryginał bezpłatnego biletu i paszport pasażera w okienku kasy rosyjskiego dworca.

Na ile wcześniej trzeba zarezerwować bilety?

Bilety ukazują się w sprzedaży zwykle na 60 lub 45 dni przed terminem odjazdu pociągu. Abyśmy mogli wykupić dla Państwa najlepsze miejsca i zgodne z Państwa życzeniem (np. blisko konduktora, łóżko dolne lub górne, wszystkie osoby w jednym przedziale/wagonie), należy zamówić bilety najpóźniej na 65 dni przed terminem odjazdu. Jeżeli nie zależy Państwu na konkretnym połączeniu, konkretnych miejscach i na podróży wszystkich osób w tym samym przedziale/wagonie, można złożyć zamówienie później, najpóźniej jednak polecamy zgłosić się na około 4 tygodnie przed terminem odjazdu. Szczególnie latem bilety na najlepsze połączenia są zwykle wykupione już na 5-6 tygodni przed terminem odjazdu.

Czy na trasie można wysiadać, zwiedzać i następnie wsiąść do innego pociągu np. kilka dni później? Czy bilet jest ważny tylko na jeden pociąg, czy na całą trasę? Ile czasu jest na każdym z postojów?

Pociągi Kolei Transsyberyjskiej kursują według rozkładu jazdy i zatrzymują się w miejscowościach położonych na swojej trasie przejazdu. Można zatem wybrać takie pociągi, które zatrzymują się w dogodnych godzinach w miejscowościach, które chcieliby Państwo zwiedzić. Odjazd z danej miejscowości także można zaplanować odpowiednio, tak by mieć wystarczającą ilość czasu na zwiedzanie.

Na każdy odcinek trasy należy wykupić oddzielny, imienny bilet. Im więcej przystanków na trasie, tym droższa staje się cała trasa. Na najkrótsze odcinki można jednak wybrać 3 klasę biletową (wagon sypialny bez przedziałów), która jest najtańsza.

Uprzednio polecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi poszczególnych miejscowości (http://transsib.com.pl/miejscowosci.html), żeby móc ocenić, które miejsca są dla Państwa najbardziej interesujące.

Czy podróżuje się w grupie czy indywidualnie?

Podróż Koleją Transsyberyjską można odbyć na dwa sposoby: indywidualnie w grupie swoich znajomych (według własnego planu i terminu podróży) albo z grupą zorganizowaną w terminie i trasą, które są ustalone z góry przez biuro turystyczne. W sezonie letnim 2012 planujemy dwie wycieczki grupowe do Pekinu w terminach:

 1. 25.06.-10.07.2012 (16 dni)
 2. 27.08.-11.09.2012 (16 dni)

Czy samemu jest bezpiecznie podróżować koleją Transsyberyjską?

Bezpiecznie jest na pewno. Bliższe informacje pod adresem: http://transsib.com.pl/bezpieczenstwo_podrozy.html. Jedynym mankamentem może być brak możliwości pozostawienia bagażu pod opieką współtowarzysza i zrobienie w tym czasie beztroskich zakupów lub zdjęć na peronie oraz brak możliwości dzielenia się wrażeniami na bieżąco z kimś znajomym.

Czy 3 klasa oznacza gorsze miejsca sypialne?

3 klasa oznacza wagon sypialny bez zamykanych przedziałów. Wagon jest podzielony na boksy 4/6-osobowe oddzielone ściankami, nie ma jednak drzwi, którymi można się oddzielić od innych pasażerów. Jest to jednak wbrew pozorom klasa najciekawsza i najbezpieczniejsza, gdyż wszyscy się nawzajem widzą i można poznać wielu ciekawych ludzi - przeważnie mieszkańców Rosji, a nie turystów. Rozważając wybór klasy biletowej należy jednak wziąć pod uwagę, że wygoda jest wprawdzie identyczna jak w innych klasach (łóżka są tej samej "kategorii"), jednak przedziały są otwarte - konieczna jest zatem rezygnacja z prywatności i spokojnego zacisza przedziału.

Czy pociągi z wagonami 3 klasy są dostępne we wszystkich pociągach?

Wagony 3 klasy (plackartna, wagony sypialne bez przedziałów) dostępne są wyłącznie w pociągach kursujących wewnątrz Rosji, a także na niektórych odcinkach wewnątrz Chin. W pociągach międzynarodowych najtańszą dostępną klasą jest klasa druga (wagon sypialny, przedział 4-osobowy).

Czy lepiej jest zamówić dolne, czy górne łóżko?

To zależy. Oba warianty mają swoje wady i zalety, zależne także od tego, czy jedzie się samemu, czy we dwójkę, czy w czwórkę itd. Górne łóżko pozwala złapać oddechu, przespać się w ciągu dnia lub poczytać, co jest raczej niemożliwe na dole, gdzie przebywają w ciągu dnia wszyscy pasażerowie (także ci "z góry"), ma jednak tę wadę, że aby siedzieć w ciągu dnia, trzeba korzystać z "cudzego" łóżka dolnego (należy to wprawdzie do zwyczaju i nikt nikomu tego nie zabrania, jednak można czuć się zależnym od drugiej osoby). Przy podróży w pojedynkę polecamy jednak łóżko dolne ze względu na komorę bagażową znajdującą się pod nim - śpi się na bagażu, w związku z czym nic nie może się wydarzyć. Natomiast przy podróży we dwójkę polecamy zamówić jedno łóżko dolne i jedno górne - właśnie ze względu na miejsce na bagaż oraz po to, aby mieć gdzie siedzieć w ciągu dnia (być niezależnym od innych) i w razie konieczności odpocząć. Przy podróży w więcej osób polecamy przynajmniej jedno miejsce dolne i im więcej osób, tym proporcjonalnie więcej dolnych miejsc.

Jakie są możliwości skorzystania z toalety, łazienki, prysznica?

Toalety z umywalką są dostępne w każdym wagonie, niezależnie od klasy biletowej i numeru pociągu. Natomiast prysznice są z reguły (w większości pociągów) niedostępne. W niektórych pociągach są specjalne, oddzielne wagony z płatnymi kabinami prysznicowymi lub prysznice są dostępne tylko w wagonach 1 klasy. Jeżeli zależy Państwu na prysznicu, polecamy zaznaczyć to w zamówieniu, abyśmy dokonali rezerwacji w pociągu, w którym prysznice są dostępne.

Który nr. pociągu pokaże mi najładniejszy krajobraz z okien wagonu?

Ponieważ podróż trwa kilka dni i nocy, nie jest możliwe zobaczenie w ciągu dnia wszystkiego. Przykładowo jadąc z Irkucka do Ułan Ude lub Ułan Bator warto jest wybrać pociąg nr 2, 4, 6 lub 340/350 startujący z Irkucka rano, gdyż ma się wówczas możliwość podziwiania Jeziora Bajkał z okien pociągu.

Wracam także przez Rosję – jakiej wizy potrzebuję?

Możliwe są 3 sytuacje i od nich zależy rodzaj wizy, o jaką należy się ubiegać:

 1. Jeżeli mogą Państwo zaplanować podróż tak, aby żaden z dwóch pobytów w Rosji nie przekroczył 10 dni (łącznie 20 dni), wówczas można się ubiegać o dwukrotną wizę tranzytową - jest to najtańsza opcja wizowa. Jedynym jej mankamentem jest konieczność przedstawienia kopii imiennych biletów na całą trasę, także powrotną. Koszt takiej wizy to 35 EUR (opłata konsularna), voucher nie jest potrzebny.
 2. Jeżeli co najmniej jeden z pobytów w Rosji przekroczy 10 dni, ale oba pobyty "zmieszczą się" w 30 dniach - w takim wypadku można się ubiegać o dwukrotną wizę turystyczną. Koszt takiej wizy to 35 EUR (opłata konsularna) + 99 zł (dwukrotny voucher turystyczny).
 3. Jeżeli co najmniej jeden z pobytów w Rosji przekroczy 10 dni i oba pobyty "nie zmieszczą się" w 30 dniach - w takim wypadku są 2 możliwości: 1 opcja to dwie wizy turystyczne: o jedną należy ubiegać się w Polsce, o drugą w kraju docelowym, np. Mongolii lub Chinach – koszt dwóch wiz turystycznych wyniesie 2 x 35 EUR (dwukrotna opłata konsularna) + 2 x 59 zł (2x voucher turystyczny) = łącznie około 100 EUR; 2 opcja to dwukrotna wiza biznesowa do 3 miesięcy – jej koszt to 35 EUR (opłata konsularna) + 65 EUR (dwukrotne zaproszenie biznesowe) + 35 EUR koszt wysyłki oryginału zaproszenia do Polski (w wypadku wiz biznesowych konsulaty akceptują wyłącznie oryginały) = łącznie 135 EUR.
 4. W jaki sposób mogę zamówić bilet?

  Polecamy pisemne dokonywanie zamówień, dzięki czemu unikną Państwo ewentualnych nieporozumień. Zapraszamy do skorzystania z formularza rezerwacji biletów. Swoje zamówienie mogą Państwo także wysłać do nas faksem lub za pomocą poczty e-mail. Prosimy wówczas o podanie następujących danych:

  • wybrany odcinek
  • data odjazdu
  • klasa biletu (1, 2 lub 3 klasa)
  • (ewentualnie) numer pociągu

  oraz dane każdego pasażera:

  • imię i nazwisko zgodnie z paszportem
  • data urodzenia
  • numer i data ważności paszportu
  • narodowość.

  Przy zamówieniu biletu na odcinek międzynarodowy konieczna jest także

  • kopia paszportu.

  Polecamy zapoznanie się z zasadami rezerwacji biletów.

  Kiedy najwcześniej możliwa jest rezerwacja biletu?

  Bilety na odcinki rozpoczynające się w Rosji ukazują się w sprzedaży najwcześniej na 45 dni przed terminem odjazdu pociągu. Bilety na odcinki rozpoczynające się w Mongolii lub Chinach są do nabycia najwcześniej na 30 dni przed terminem. Wcześniejsza rezerwacja biletów nie jest możliwa.

  Zamówienie mogą Państwo jednak wysłać do nas dużo wcześniej. Wówczas bilet zostanie wykupiony niezwłocznie pierwszego dnia sprzedaży.

  Ze strony kolei rosyjskiej, mongolskiej i chińskiej obserwuje się dążenie do sprzedaży pełnej puli biletów na cały odcinek trasy danego pociągu. Przykładem mogą być bilety na odcinek z Irkucka do Ułan Bator na pociąg nr 6 jadący z Moskwy. Z tego względu bilety na odcinek pośredni ukazują się w sprzedaży często dopiero na 48 godzin przed datą odjazdu pociągu. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie latem (w wypadku terminów podróży w czerwcu, lipcu lub sierpniu). W takim wypadku polecamy rozważenie wyboru innego pociągu.

  Polecamy zapoznanie się z zasadami rezerwacji biletów.

  Kiedy najpóźniej należy zamówić bilet?

  Zamówienia przyjmujemy najpóźniej 5 dni roboczych przed terminem podróży. Jeżeli termin podróży przypada na sobotę lub niedzielę, zamówienie należy złożyć najpóżniej w poprzedni poniedziałek. W wypadku terminu przypadającego na piątek - odpowiednio w poprzedni piątek.

  W wypadku:

  • odcinków często uczęszczanych przez turystów
  • terminów przypadających na letni okres sezonowy (miesiące: maj, czerwiec, lipiec i sierpień)
  • biletów pierwszej klasy

  polecamy zamówienie biletu co najmniej na 50 dni przed terminem rozpoczęcia podróży.

  Bilety 1 klasy są zwykle wykupione najszybciej. Bilety 2 i 3 klasy są zwykle dostępne nawet na tydzień przed terminem odjazdu pociągu. Jednak w sezonie letnim zwykle wszystkie bilety niezależnie od ich klasy są wykupione już na 3 tygodnie przed terminem.

  W wypadku późnego zamówienia biletów polecamy Państwu zaznaczenie w zamówieniu różnych opcji na wypadek, gdyby bilet okazał się niedostępny. Należy przede wszystkim rozważyć, czy wchodzą w rachubę następujące warianty i podać, która opcja ma pierwszeństwo:

  • wykupienie miejsc w różnych przedziałach lub nawet w różnych wagonach
  • zamiast dwóch biletów 1 klasy wykupienie czterech biletów 2 klasy (wszystkich miejsc w przedziale 4-osobowym)
  • podróż w innym terminie.

  Prosimy o ewentualne zaznaczenie tego rodzaju opcji w zamówieniu. Zaoszczędzi to czasu oraz umożliwi sprawną rezerwację biletów. Im dokładniej opiszą Państwo swoje zamówienie, tym sprawniej możemy reagować. Dlatego polecamy jak najbardziej konkretny opis opcji, np.:

  "Jeżeli nie ma miejsc w jednym przedziale, proszę o rezerwację miejsc w różnych przedziałach lub wagonach (jednak mogą nas rozdzielać maksymalnie dwa wagony). Jeżeli i ta opcja będzie niedostępna, możliwy jest inny termin podróży: maksymalnie 1 dzień wcześniej lub do 3 dni później."

  Polecamy zapoznanie się z zasadami rezerwacji biletów.

  W jaki sposób otrzymam bilet?

  Pozostawienie biletu do odbioru na miejscu

  Bilety mogą zostać pozostawione do odbioru na miejscu w jednym z naszych biur partnerkich (usługa bezpłatna). W tym wypadku otrzymają Państwo potwierdzenie rezerwacji biletu wraz z dokładnymi danymi kontaktowymi biura partnerskiego. Odbiór biletów jest możliwy w Moskwie, Irkucku, Ułan Ude, Ułan Bator i Pekinie. Wszystkie biura partnerskie znajdują się w centrum bądź na obrzeżach centrum miasta.

  Dostarczenie biletu na wskazany adres na miejscu

  Opcjonalnie bilety mogą zostać bezpłatnie dostarczone na dowolny, wskazany przez Państwa adres w jednej z powyższych miejscowości. Może to być przykładowo dworzec kolejowy, hotel lub adres prywatny (nie lotnisko). Warunkiem jest podanie dokładnego imienia, nazwiska oraz numeru telefonu odbiorcy przesyłki oraz zastanie tej osoby na miejscu w momencie jej dostarczenia.

  Przesyłka kurierska do Polski

  Bilety mogą też zostać dostarczone przesyłką kurierską na wskazany adres w Polsce lub innym kraju. Na Państwa życzenie możliwa jest także przesyłka wewnątrz Rosji, Mongolii lub Chin.

  Przesyłka kurierska do Polski:
  (opłaty jednorazowe)

  z Moskwy: 69 EUR
  z Irkucka: 52 EUR
  z Ułan Bator: 39 EUR
  z Pekinu: 59 EUR

  Polecamy zapoznanie się z zasadami rezerwacji biletów.

  Od czego zależy cena biletu?

  Wysokość ceny biletu na przejazd Koleją Transsyberyjską zależy generalnie od kilku czynników takich jak:

  Data podróży

  Najtańsze są bilety na terminy podróży przypadające na okres od połowy stycznia do końca kwietnia. Po tym okresie, w szczególności w miesiącach letnich należy liczyć się z dodatkami sezonowymi do 12%:

  25/04 - 09/05: + 5%
  10/05 - 10/06: + 8%
  11/06 - 09/07: + 10%
  10/07 - 31/08: + 12%
  01/09 - 20/09: + 8%
  21/09 - 31/12: + 5%

  Klasa biletowa

  Na odcinkach wewnątrz Rosji najtańszymi biletami są bilety trzeciej klasy. Na odcinkach międzynarodowych, na których 3 klasa nie jest dostępna, najtańszą klasą jest z kolei klasa druga. Objaśnienia klas biletowych.

  Numer pociągu

  Ceny biletów na ten sam odcinek mogą być różne w zależności od numeru pociągu. Z zasady im mniejszy numer, tym lepszy pociąg. "Lepszy" pociąg oznacza, że:

  • jedzie on szybciej/krócej ze względu na mniejszą liczbę postojów po drodze oraz krótszy czas postoju na stacjach
  • jego wyposażenie jest bardziej nowoczesne, nieco bardziej schludne i ładniejsze.

  Pociągi Kolei Transsyberyjskiej

  Kierunek jazdy

  Cena biletu może być zależna od miejsca jego wystawienia, a co z tego wynika - od podatku krajowego i różnic cenowych w danym kraju. Bilet z Moskwy do Ułan Bator jest wystawiany w Rosji i może być z tego względu nieco droższy od biletu na trasę powrotną z Ułan Bator do Moskwy, który jest wystawiany w Mongolii. Opłaca się zatem porównać ceny biletów w obu kierunkach.

  Polecamy zapoznanie się z zasadami rezerwacji biletów.

  Jak wygląda bilet?

  Na każdym bilecie widoczne są następujące dane:

  • trasa przejazdu
  • data i godzina odjazdu (dla miejscowości rosyjskich w czasie moskiewskim)
  • data i godzina przyjazdu (dla miejscowości rosyjskich w czasie moskiewskim)
  • imię, nazwisko i numer paszportu pasażera
  • klasa biletowa
  • numer pociągu, wagonu i miejsca leżącego

  Przykłady biletów:

  Bilet z Irkucka do Ułan Bator

  Bilet z Irkucka do Moskwy

  Bilet z Ułan Bator do Moskwy

  Polecamy zapoznanie się z zasadami rezerwacji biletów.