Irkuck (Иркутск) / Jezioro Bajkał

Nowa strona - wersja mobilna

Odległość od Moskwy: 5.153 km
Rok założenia: 1652 r.
Status: stolica Obwodu Irkuckiego
Liczba mieszkańców: 600 tys.
Czas lokalny: CET+7
Numer kierunkowy: +7 3952
Średnie temperatury w °C: styczeń: -21
kwiecień: +1
lipiec: +17
październik: +/-0
10 października 2007 spadł tego roku
w Irkucku pierwszy śnieg.
Warto zobaczyć:

Muzeum Krajoznawcze, Muzeum Dekabrystów, typowa architektura drewniana

Noclegi w Irkucku

Irkuck jest położony nad rzeką Angarą, oddalony około 70 km od Jeziora Bajkał. Dzięki temu, iż była to siedziba syberyjskiej Guberni Wschodniej, miasto było centrum politycznym i gospodarczym wschodniej Rosji, przede wszystkim jeśli chodzi o wymianę handlową z Chinami i Wschodnio-Północną Syberią. Irkuck rozwinął się w XVII wieku jako punkt tranzytowy w handlu z Chinami i Mongolią. Bardzo intensywnie zajmowano się tu handlem herbatą. Tuż obok dworca kolejowego znajdował sie magazyn herbaty.

Obecnie Irkuck jest największym miastem przemysłowym, ważnym ośrodkiem handlowym, kulturalnym i handlowym Syberii Wschodniej. Rozwinął się tutaj przemysł hutniczy, maszynowy, drzewno-papierniczy, materiałów budowlanych, odzieżowy i skórzany. Irkuck jest dziś ważnym węzeł komunikacji kolejowej, drogowej i lotniczej. Znajduje się tu także port rzeczny. Swoją siedzibę mają tu również liczne placówki naukowe, kilka szkół wyższych, w tym założony w 1918 uniwersytet.

W Irkucku znajduje się Muzeum Krajoznawcze mieszczące między innymi zbiory archeologiczne Wschodniej Syberii i buddyjskie przedmioty kultu religijnego. Warte zobaczenia są także stare drewniane domy będące znakomitym przykładem tamtejszej typowej zabudowy.

Listwianka

Ta malutka wioska leżąca w odległości około 70 km od Irkucka nad samym Jeziorem Bajkał jest dziś najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym tutaj miejscem. Niegdyś znajdowała się tu stocznia, w której miały miejsce ostatnie prace montażowe dwóch statków promowych (zobacz dział Historia prac budowlanych), którymi przewożono początkowo pasażerów. Wartą zobaczenia jest drewniana zabudowa Listwianki.

Noclegi w Listwiance i na Wyspie Olchon

Moskwa (Москва) 0 km 
Perm (Пермь) 1.397 km 
Jekaterynburg (Екатеринбург) 1.778 km 
Tjumeń (Тюмень) 2.104 km 
Omsk (Омск) 2.676 km 
Nowosybirsk (Новосибирск) 3.303 km 
Krasnojarsk (Красноярск) 4.065 km 
Tajszet (Тайшет) 4.466 km 
Ułan-Ude (Улан-Удэ) 5.609 km 
Czyta (Чита) 6.166 km 
Chabarowsk (Хабаровск) 8.534 km 
Władywostok (Владивосток) 9.259 km 
Ułan Bator (Улаанбаатар) 6.266 km 
Harbin (哈尔滨) 7.573 km 
Pekin (北京, Běijīng) 7.622 km 

}

 


<- Powrót