Objaśnienia klas biletowych

Nowa strona - wersja mobilna

Pociągi rosyjskie:

1 klasa = przejazd w wagonie sypialnym w przedziale dwuosobowym
2 klasa = przejazd w wagonie sypialnym w przedziale czteroosobowym
3 klasa = przejazd w wagonie sypialnym bez przedziałów (klasa niedostępna w pociągach międzynarodowych)

1 klasa (tzw. wagony spalnyje lub luks)

Pierwsza klasa oznacza wagon sypialny z dziewięcioma zamykanymi od wewnątrz przedziałami dwuosobowymi. Każdy z przedziałów wyposażony jest w dwa łóżka położone naprzeciwko siebie i odzielone rozkładanym stolikiem znajdującym się przy oknie. Pod każdym z łóżek znajduje się miejsce na bagaż. W każdym przedziale jest możliwośc włączenia radia, przy każdym z łóżek znajduje się mała lampka nocna.

Bilety 1 klasy są najdroższe (około dwukrotnie droższe od biletów 2 klasy). W całym składzie pociągu są zazwyczaj tylko 2-3 wagony pierwszej klasy. Z tego względu polecamy wczesne zamówienie biletu tej klasy (najpóżniej około 50 dni przed terminem).

2 klasa (tzw. wagony kupiejnyje, w skrócie kupe)

Wagony drugiej klasy posiadają w swoim składzie dziewięć zamykanych od wewnątrz przedziałów czteroosobowych. Różnica w stosunku do 1 klasy polega w zasadzie na tym, że nad dolnymi łóżkami znajdują się dodatkowe dwa łóżka piętrowe. Pomiędzy dolnymi łóżkami znajduje się przy oknie rozkładany stolik. Górne łóżka składają się do góry, co umożliwia wszystkim czterem pasażerom swobodne siedzenie na dolnych łóżkach w ciągu dnia. Pod każdym z dolnych łóżek oraz nad łóżkami piętrowymi znajduje się miejsce na bagaż. Przy każdym z łóżek znajduje się także mała lampka nocna. W każdym przedziale jest możliwość włączenia radia.

Bilety 2 klasy są z reguły o połowę tańsze od biletów 1 klasy.

3 klasa (tzw. wagony plackartnyje, w skrócie plackarta)

Trzecia klasa oznacza wagon sypialny bez zamykanych przedziałów. W wagonie istnieje wprawdzie luźny podział na boksy 6-osobowe, jednak nie są to przedziały w tradycyjnym znaczeniu. Są one jedynie odgrodzone od siebie ścianką, nie są zamykane. Na każdy z takich boksów składa się od czterech do sześciu łóżek: parzysta liczba dolnych i piętrowych. Osoby mające górne miejsca leżące korzystają z dolnych łóżek w ciągu dnia w celu zjedzenia posiłku lub rozmowy z "sąsiadem". Należy to do zwyczaju przyjętego w pociągach Kolei Transsyberyjskiej. Istnieje możliwość korzystania z jednego składanego stolika na 4-6 osób. Pod każdym z dolnych łóżek oraz nad łóżkami piętrowymi znajduje się miejsce na bagaż. Przy każdym łóżku znajduje się mała nocna lampka.

3 klasa dostępna jest tylko w pociągach rosyjskich na trasach wewnątrz Rosji. Korzystają z niej zwykle tylko Rosjanie, obcokrajowcy, a szczególnie turyści zachodni, należą tutaj do rzadkości. Dzięki temu można tu z pewnością najlepiej zapoznać się i "delektować" typową rosyjską atmosferą. Częste są wspólne rozmowy i posiłki nie pozbawione alkoholu, jednak z umiarem i w przyjaznej, radosnej atmosferze. O nudę trudno, a praktykowanie nauki języka rosyjskiego i nowe ciekawe znajomości gwarantowane. Należy jednak mieć w zapasie sporo wyrozumiałości, cierpliwości i wytrzymałości, gdyż brak możliwości spokojnego zaszycia się samotnie z książką może być czasem uciążliwy.

Bilety 3 klasy są najtańsze (z reguły o połowę tańsze od biletów 2 klasy).

Pociągi mongolskie:

1 klasa = przejazd w wagonie sypialnym w przedziale dwuosobowym
2 klasa = przejazd w wagonie sypialnym w przedziale czteroosobowym

Pociągi chińskie:

-> odcinki międzynarodowe:

1 klasa (deluxe) = przejazd w wagonie sypialnym w przedziale dwuosobowym
2 klasa (soft sleeper) = przejazd w wagonie sypialnym w przedziale czteroosobowym
2 klasa (hard sleeper) = przejazd w wagonie sypialnym w przedziale czteroosobowym

-> odcinki wewnątrz Chin:

1 klasa (deluxe) = przejazd w wagonie sypialnym w przedziale dwuosobowym
2 klasa (soft sleeper) = przejazd w wagonie sypialnym w przedziale czteroosobowym
2 klasa (hard sleeper) = przejazd w wagonie sypialnym w przedziale sześcioosobowym

Trasa Berlin-Warszawa-Moskwa:

1 klasa = przejazd w wagonie sypialnym w przedziale jedno- lub dwuosobowym
2 klasa = przejazd w wagonie sypialnym w przedziale trzy- lub czteroosobowym

Na pozostałych trasach międzynarodowych mogą mieć zastosowanie inne reguły.

 


<- Powrót