Czym jest Kolej Transsyberyjska?

Informacje o Kolei Transsyberyjskiej

W większości rosyjskich źródeł Kolej Transsyberyjska jest utożsamiana z odcinkiem Moskwa - Władywostok. Historycznie rzecz ujmując pojęcie Kolei Transsyberyjskiej winno faktycznie obejmować właśnie ten odcinek, a w szczególności odcinki Kolei Zachodniosyberyjskiej i Kolei Amurskiej, które wybudowane zostały najwcześniej. Ponieważ jednak idea budowy Kolei Transsyberyjskiej pojawiła się w związku z zamiarem państwa rosyjskiego połączenia stolicy imperium z Syberią i Dalekim Wschodem głównie ze względów strategicznych, ale również w celu przesiedlenia ludności rosyjskiej w głąb kraju, należałoby za Kolej Transsyberyjską uznać faktycznie odcinek Moskwa - Władywostok.

Źródła innych krajów wyjaśniają pojęcie Kolei Transsyberyjskiej w różny sposób. Zachodnie kraje wiążą zazwyczaj to pojęcie z odcinkami najbardziej popularnymi wśród turystów. Kolej Transsyberyjska jest rozumiana tutaj jako zespół trzech tras/odgałęzień: Moskwa - Władywostok, Moskwa - Pekin przez Mandżurię i Moskwa - Pekin przez Mongolię. To właśnie praktyka podróżnicza sprawiła, że akurat te trasy najczęściej utożsamia się z pojęciem Kolei Transsyberyjskiej. Są to bowiem odcinki najczęściej uczęszczane przez turyst&´w.

Być może wkrótce także inne odgałęzienia, takie jak Magistrala Bajkalsko-Amurska (BAM), "zasłużą" sobie na miano jednego z odcinków Kolei Transsyberyjskiej w rozumieniu zachodnich źródeł. BAM staje się bowiem również coraz bardziej popularną i atrakcyjną trasą wycieczek w głąb Rosji. Pomimo, że jest nadal jeszcze odcinkiem całkowicie niedochodowym.

My skłaniamy się jednak do połączenia rosyjskiego rozumienia tego pojęcia z praktyką przyjętą na zachodzie i traktujemy na tej stronie odcinek Moskwa - Władywostok jako główny odcinek Kolei Transsyberyjskiej, zaś pozostałe dwie trasy z Moskwy do Pekinu (transmandżurską i transmongolską) jako jej dwa główne uzupełnienia. Pozostałe przedstawione na tej stronie odcinki i trasy prezentujemy w ramach urozmaicenia naszej prezentacji w interesie użytkowników portalu.

 


<- Powrót