Najciekawsze atrakcje

Największe atrakcje na trasie transsyberyjskiej

Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi atrakcjami na trasie Kolei Transsyberyjskiej.

Trasa Kolei Transsyberyjskiej pozwala nie tylko zwiedzić stolice trzech państw: Moskwę, Ułan Bator oraz Pekin. Równie atrakcyjne są transsyberyjskie krajobrazy widoczne z okna pociągu i uwieczniane na fotografiach licznych podróżników. Najciekawszymi krajobrazowo odcinkami trasy na obszarze Rosji są niewątpliwie odcinki kolei: Krugobajkalskiej, Zabajkalskiej i Amurskiej. Początek tej najciekawszej i najbardziej zmiennej trasy rozpoczyna się niedaleko za Irkuckiem i ciągnie do samego Chabarowska. Dzięki licznym na tym obszarze wzniesienim, zakrętom i serpentynom można fotografować pociąg i piękne krajobrazy.

Trasę można zaplanować tak, aby móc zwiedzić wybrane najciekawsze miejscowości i zakątki, a także móc fotografować piękne widoki w ciągu dnia. Przebieg trasy warto też śledzić ze względu na największe rzeki i wybudowane na nich olbrzymie stalowe mosty osiągające w kilku wypadkach długość 1-3 km. Zapraszamy do zapoznania się z .

Do największych i najciekawszych miejscowości położonych na obszarze Federacji Rosyjskiej należą:
Perm - pierwsze milionowe miasto na trasie,
Jekaterynburg - syberyjskie miasto uniwersyteckie,
Tjumeń - najstarsze miasto syberyjskie,
Omsk - miejsce zsyłki Fjodora Dostojewskiego,
Nowosybirsk - niepisana stolica Syberii,
Krasnojarsk - pięknie położone miasto nad Jenisejem,
Irkuck - znany z pięknej architektury drewnianej,
Ułan-Ude - stolica Republiki Buriacji,
Czyta - miejsce zsyłek dekabrystów i polskich działaczy niepodległościowych,
Chabarowsk - ważny ośrodek handlowy Dalekiego Wschodu
oraz Władywostok - najważniejszy rosyjski port na Oceanie Spokojnym.

Niezależnie od obranej trasy - z całą pewnością niezapomnianą atrakcją podróży Koleją Transsyberyjską jest perła Syberii - Jezioro Bajkał - cel wielu miłośników dziewiczej przyrody, dające chwilę wytchnienia po kilku dniach podróży. Do Jeziora można dostać się najprościej ze stacji Irkuck lub Ułan-Ude. Możliwy jest też dojazd do położonego nad Jeziorem Bajkał Sewerobajkalska trasą Kolei Bajkalsko-Amurskiej. Warto jest wybrać się na Wyspę Olchon oddaloną wprawdzie od Irkucka o około 300 km, jednak długi dojazd rekompensują w pełni wspaniałe widoki, przyjaźni mieszkańcy Wyspy i niepowtarzalna atmosfera.

Jadąc trasą wiodącą przez Mongolię do Pekinu, z pewnością warto zatrzymać się w Ułan Bator i stąd udać się na Pustynię Gobi. Wprawdzie trasa Kolei prowadzi przez Pystynię, jednak spędzenie na mongolskich stepach i Pustyni Gobi 2-3 dni stanowi wspaniałą atrakcję i jest z pewnością warte polecenia.

Jadąc trasą prowadzącą przez Mandżurię warto zatrzymać się w Harbinie. Trasa prowadzi także przez inne milionowe miasta chińskie: Changchun i Shenyang. Będąc w Pekinie istnieje możliwość zwiedzenia Wielkiego Muru Chińskiego oraz Grobowców Dynastii Ming. Warto też z pewnością wybrać się do wielkich chińskich metropolii, takich jak: Szanghai, Hong Kong, Xi'an oraz Chengdu.

Informacje o innych mijanych rzekach, które przecina trasa Kolei, znajdą Państwo w dziale Przebieg trasy w rozdziale Rzeki.

Przebieg trasy:

Moskwa (Москва) 0 km 
Perm (Пермь) 1.433 km 
Jekaterynburg (Екатеринбург) 1.813 km 
Tjumeń (Тюмень) 2.138 km 
Omsk (Омск) 2.710 km 
Nowosybirsk (Новосибирск) 3.335 km 
Krasnojarsk (Красноярск) 4.097 km 
Tajszet (Тайшет) 4.515 km 
Irkuck (Иркутск) / Jezioro Bajkał 5.184 km 
Ułan-Ude (Улан-Удэ) / Jezioro Bajkał 5.640 km 
Czyta (Чита) 6.197 km 
Chabarowsk (Хабаровск) 8.522 km 
Władywostok (Владивосток) 9.288 km 
Ułan Bator (Улаанбаатар) 6.304 km 
Harbin (哈尔滨) 7.613 km 
Pekin (北京, Běijīng) 7.865 km 

 


<- Powrót