Nowosybirsk (Новосибирск)

Nowa strona - wersja mobilna

Odległość od Moskwy: 3.303 km
Rok założenia: 1893 r.
Status: stolica Obwodu Nowosybirskiego
Liczba mieszkańców: 1,4 mln
Czas lokalny: CET+5
Numer kierunkowy: +7 3832
Średnie temperatury w °C: styczeń: -19
kwiecień: +/-0
lipiec: +18
październik: +1
Warto zobaczyć:

Katedra Aleksandra Newskiego, Dworzec Główny - największy dworzec na trasie Kolei Transsyberyjskiej, Muzeum Kolei Transsyberyjskiej, Galeria Sztuki, Regionalne Muzeum Krajoznawcze, Dom Oficera, a także liczne przykłady architektury czasów stalinowskich, jak np. budynek opery z olbrzymim pomnikiem Lenina, ratusz i Dom Lenina

Długo poszukiwano dobrego miejsca na przeprowadzenie mostu na rzece Ob. Założona w roku 1893 przy brzegu rzeki i w pobliżu przeprowadzonego mostu osada nosiła początkowo nazwę Gusiewska (Aleksandrowsk), a następnie, w roku 1903, nazwę zmieniono na Nowonikołajewsk - ku czci następcy tronu Mikołaja II. Następnie w roku 1925 nazwę miasta zmieniono na Nowosybirsk. W ciągu zaledwie 20 lat z malutkiej wioski powstało duże miasto z 65 tysiącami mieszkańców.

Ku czci cara Aleksandra III wybudowano w mieście Katedrę Aleksandra Newskiego. W pierwszej połowie XX wieku miasto rozwijało się w tempie błyskawicznym, wręcz zadziwiającym, przez co określane bywa często jako „Syberyjskie Chicago”. Dziś Nowosybirsk liczy ponad milion mieszkańców i jest niezaprzeczalną stolicą i pod względem liczby mieszkańców największym miastem Syberii.

Od roku 1925 miasto stało się centrum administracyjnym. Dziś Nowosybirsk jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i finansowym oraz głównym węzłem komunikacyjnym Syberii. Rozwinął się tutaj przemysł metalurgiczny (hutnictwo żelaza i cyny), maszynowy (produkcja maszyn rolniczych), chemiczny, elektroniczny, materiałów budowlanych i spożywczy. Znajduje się tu też elektrownia wodna, port śródlądowy i port lotniczy. Nowosybirsk jest też ośrodkiem kulturalno-naukowym. Znajdują się tu liczne szkoły wyższe, w tym jeden uniwersytet, oraz placówki naukowo-badawcze.

Obie części miasta położone po obu stronach rzeki Ob są połączone ze sobą wieloma wielkimi mostami. Centrum miasta i zarazem jego rdzeń historyczny mieszczą sie na jej prawym brzegu. Lewy brzeg stanowią tzw. "spalnyje rajony", czyli osiedla mieszkalne, oraz obszary przemysłowe. Miasto charakteryzuje bardzo silnie budownictwo okresu socjalizmu.

Moskwa (Москва) 0 km 
Perm (Пермь) 1.397 km 
Jekaterynburg (Екатеринбург) 1.778 km 
Tjumeń (Тюмень) 2.104 km 
Omsk (Омск) 2.676 km 
Krasnojarsk (Красноярск) 4.065 km 
Tajszet (Тайшет) 4.466 km 
Irkuck (Иркутск) / Listwianka 5.153 km 
Ułan-Ude (Улан-Удэ) 5.609 km 
Czyta (Чита) 6.166 km 
Chabarowsk (Хабаровск) 8.534 km 
Władywostok (Владивосток) 9.259 km 
Ułan Bator (Улаанбаатар) 6.266 km 
Harbin (哈尔滨) 7.573 km 
Pekin (北京, Běijīng) 7.622 km 

 


<- Powrót