Pekin (北京, Běijīng)

Nowa strona - wersja mobilna

Odległość od Moskwy: 7.622 km
Rok założenia: 1121 do 770 p.n.e.
Status: stolica Chińskiej Republiki Ludowej
Liczba mieszkańców: 15 mln
Czas lokalny: CET+7
Numer kierunkowy: +86 10
Średnie temperatury w °C: styczeń: -6
lipiec: +25
październik: +12
Warto zobaczyć:

Zakazane Miasto i jego zespół pałacowy, Plac Tiananmen, Pagoda Wansong, dzielnica Badaling, Brama Niebiańskiego Spokoju, Wielka Hala Ludzi, Narodowe Muzeum Historii Chin, Mauzoleum Mao Zedonga, Niebiańska Świątynia, Pałac Letni, Świątynia Tanzhe, Ogród Zoologiczny, Pachnące Wzgórza, Wieża Pekińska, Muzeum Wojskowe Chin, Uniwersytet Pekiński i Uniwersytet Tsinghua, a także w okolicach: odcinek Wielkiego Muru Chińskiego w Badaling (70 km na północny zachód od Pekina), groby dynastii Ming

Noclegi w Pekinie

Pekin jest po Szanghaju drugim co do wielkości miastem oraz największym ośrodkiem politycznym, oświatowym i kulturalnym kraju. Położony jest w północno-wschodniej części kraju, na granicy Niziny Chińskiej i Wyżyny Mongolskiej, nad rzeką Jungting-ho (Yongding He). W Pekinie przeważają 3 style architektoniczne. Pierwszy to tradycyjna zabudowa pozostała z czasów cesarskich, która jest wizytówką miasta. Następnym stylem są budowle z lat 50-tych, 60-tych i 70-tych, które cechuje kanciastość i ubogość ornamentów. Ostatnim stylem architektonicznym jest architektura nowoczesna.

Historia miasta jest bardzo długa i sięga pierwszego tysiąclecia p.n.e., kiedy było stolicą państwa Yan. W obrębie współczesnego Pekinu na przestrzeni wieków istniało kilka miast o różnych nazwach. Za panowania dynastii Han, w 70 roku n.e., na ruinach zburzonego miasta wzniesiono nowe o nazwie Yen. Następnie miasto zmieniało nazwę jeszcze kilkakrotnie. W XIII wieku zniszczone zostało przez najazd Mongołów. Kolejny z panujących władców z dynastii Ming, cesarz Yung Lo, przeniósł na początku XV wieku stolicę do ówczesnego Pei-p'ing fu, nadając miastu nową nazwę Beijing lub Pe-king (Północna Stolica). Od tamtej pory Pekin pozostał nieprzerwanie siedzibą najwyższych władz chińskich.

Najbardziej znany odcinek Muru Chińskiego rozciąga się w odległości 70 km w kierunku północno-zachodnim od Pekinu. Była to jego pierwsza część, która została odbudowana. Prace restauracyjne rozpoczęte zostały w roku 1957. Mur ma w tym miejscu grubość sześciu metrów. Ozdobiony jest on wieżami wartniczymi z czasów dynastii Ming (1368-1644), które wybudowane zostały w regularnych odstępach. Bieg Muru w tym miejscu został pod względem strategicznym znakomicie przemyślany. Mur rozciąga się wzdłuż łańcucha górskiego, przez co był praktycznie nie do zdobycia. I faktycznie nie miały miejsca bezpośrednie ataki w tej części Muru, a był on atakowany jedynie w dalszych odcinkach.

http://www.echiny.pl Informacje o Chinach: kulturze, polityce i filozofii, historii oraz aktualnych wydarzeniach w kraju

http://www.echinski.pl Bratni serwis eChiny.pl skupiony tematycznie wokół języka chińskiego

Moskwa (Москва) 0 km 
Perm (Пермь) 1.397 km 
Jekaterynburg (Екатеринбург) 1.778 km 
Tjumeń (Тюмень) 2.104 km 
Omsk (Омск) 2.676 km 
Nowosybirsk (Новосибирск) 3.303 km 
Krasnojarsk (Красноярск) 4.065 km 
Tajszet (Тайшет) 4.466 km 
Irkuck (Иркутск) / Listwianka 5.153 km 
Ułan-Ude (Улан-Удэ) 5.609 km 
Czyta (Чита) 6.166 km 
Chabarowsk (Хабаровск) 8.534 km 
Władywostok (Владивосток) 9.259 km 
Ułan Bator (Улаанбаатар) 6.266 km 
Harbin (哈尔滨) 7.573 km 

Nowa strona - wersja mobilna

 


<- Powrót