Jakie jest najzimniejsze miasto w Rosji?
Rosja to ogromny kraj, rozciągający się przez wiele stref klimatycznych. Na klimat Rosji wpływają takie czynniki jak szerokość geograficzna, odległość od oceanów oraz ukształtowanie powierzchni. Im dalej na północ i wschód, tym klimat staje się bardziej kontynentalny i surowszy.
Rosja obejmuje zarówno regiony o klimacie umiarkowanym, jak i strefy klimatu subarktycznego oraz arktycznego. Najcieplejszy klimat panuje na południu kraju nad Morzem Czarnym i Kaspijskim. Z kolei najchłodniejsze obszary znajdują się na dalekiej północy i Syberii Wschodniej.
Charakterystyka rosyjskich stref klimatycznych
W Rosji występuje kilka stref klimatycznych:
- Klimat kontynentalny – charakteryzuje się gorącym latem i mroźną zimą. Panuje w europejskiej części Rosji.
- Klimat subarktyczny – cechuje go krótkie, chłodne lato i długa, surowa zima. Występuje w północnej Rosji.
- Klimat arktyczny – panuje na dalekiej północy Rosji. Lato jest bardzo krótkie i zimne. Zima jest niezwykle mroźna.
Rosyjskie miasta na Syberii
Syberia to ogromny region na północy Azji, stanowiący większą część terytorium Rosji. Rozciąga się od Uralu na zachodzie po Pacyfik na wschodzie.
Geografia i klimat syberyjskich miast
Miasta syberyjskie są położone w surowym, subarktycznym i arktycznym klimacie. Zimą temperatury spadają nawet do –50°C. Lato jest krótkie i chłodne.
Przez większą część roku panują tu bardzo niskie temperatury. Syberyjskie miasta zmagają się z silnymi mrozami i opadami śniegu.
Przykłady syberyjskich miast o ekstremalnych warunkach pogodowych
- Jakuck – położony na dalekiej północy, nieopodal koła podbiegunowego. Zimą notuje się tu najniższe temperatury w Rosji.
- Ojmiakon – jedno z najzimniejszych zamieszkanych miejsc na świecie. Średnia temperatura stycznia to –50°C.
- Wierchojansk – znane z ekstremalnych temperatur. Zanotowano tu zarówno rekordowy mróz (–68°C), jak i upał (+38°C).
- Tulun – położone w Kotlinie Tuluńskiej. Rekordowo niskie temperatury zimą.
Jakie jest najzimniejsze miasto w Rosji?
Prezentacja miasta Jakuck
Najzimniejszym miastem Rosji jest Jakuck. Jest stolicą Republiki Jakucji, położonej na dalekiej północy Syberii. Leży wzdłuż rzeki Leny, niedaleko koła podbiegunowego.
Jakuck zamieszkuje około 300 tysięcy osób. Miasto powstało w XVII wieku jako osada kozacka. Przez stulecia było ważnym ośrodkiem handlowym na trasie z Syberii do Mongolii i Chin.
Średnie i minimalne temperatury w Jakucku
Jakuck słynie z ekstremalnie niskich temperatur zimą. Średnia temperatura w najzimniejszym miesiącu – styczniu, wynosi –38,6°C. Jest to zdecydowanie najniższa średnia temperatura styczniowa wśród rosyjskich miast.
Najniższa kiedykolwiek odnotowana temperatura w Jakucku to –64,4°C. Mróz poniżej –60°C zdarza się tu średnio 3–4 razy w roku.
Lato jest krótkie i chłodne. Średnia temperatura lipca to zaledwie +18°C.
Jak życie funkcjonuje w najzimniejszym mieście Rosji?
Mieszkańcy Jakucka są przyzwyczajeni do surowego, arktycznego klimatu i umiejętnie sobie z nim radzą. Miasto jest dobrze przystosowane do funkcjonowania w ekstremalnych warunkach.
Ulice, chodniki i drogi są regularnie odśnieżane. W budynkach zapewnia się odpowiednie ogrzewanie i izolację. Mieszkańcy noszą ocieplane, futrzane kurtki i buty.
Wiele codziennych czynności odbywa się w pomieszczeniach lub przez internet, aby ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Jakuck ma rozbudowaną infrastrukturę, a życie toczy się tu całkiem normalnie.
Jak porównuje się Jakuck do innych zimnych miejsc na świecie?
Porównanie Jakucka z innymi ekstremalnie zimnymi miejscami
Jakuck jest jednym z najzimniejszych miast zamieszkanych przez ludzi na świecie. Można go porównać do takich miejsc jak:
- Ojmiakon w Rosji – średnia temperatura stycznia –50°C.
- Yakutsk na Alasce – średnia temperatura stycznia –40°C.
- Nuuk na Grenlandii – średnia temperatura stycznia –20°C.
- Ułan Bator w Mongolii – średnia temperatura stycznia –21°C.
Jakuck jest zdecydowanie zimniejszy od tych miast. Ma najniższą średnią temperaturę miesięczną ze wszystkich porównywanych lokalizacji.
Jakuck w kontekście globalnej klimatologii
Jakuck jest uznawany za jedno z najchłodniejszych miast na Ziemi. Leży w strefie klimatu arktycznego.
Mróz poniżej –60°C zdarza się tu regularnie każdej zimy. Tego rodzaju ekstremalne temperatury są niezwykle rzadkie w większości regionów naszej planety.
Dzięki unikalnemu położeniu geograficznemu oraz lokalnym uwarunkowaniom klimatycznym Jakuck zasługuje na miano najzimniejszego miasta Rosji i jednego z najchłodniejszych miejsc na świecie.