Jakie miasta łączy kolej transsyberyjska? Na zdjęciu tory kolei, a w tle piękny naturalny krajoobraz.

Jakie miasta łączy kolej transsyberyjska?

Kolej Transsyberyjska to jedna z najdłuższych linii kolejowych na świecie, łącząca Moskwę z Dalekim Wschodem. Na trasie tej monumentalnej linii znajduje się wiele fascynujących miast wartych odwiedzenia. Pozwala ona dotrzeć do serca Syberii i Dalekiego Wschodu Rosji, oferując podróż przez malownicze krajobrazy i różnorodne kultury.

Czym jest Kolej Transsyberyjska?

Kolej Transsyberyjska (ros. Транссиби́рская магистра́ль) to najdłuższa na świecie, nieprzerwana linia kolejowa o długości 9289 km. Łączy ona Moskwę, stolicę Rosji, z Władywostokiem – największym rosyjskim portem nad Oceanem Spokojnym. Oficjalnie została oddana do użytku w 1916 roku, choć jej budowa trwała z przerwami od 1891 roku. Stanowiła ona ogromne osiągnięcie inżynieryjne, łącząc europejską część Rosji z Syberią, która do tej pory była słabo zaludnionym obszarem. Dzięki linii kolejowej możliwy stał się masowy napływ osadników na Syberię i rozwój tych terenów.

Historia Kolei Transsyberyjskiej

Koncepcja budowy linii kolejowej przez Syberię pojawiła się już w połowie XIX wieku. Jednak dopiero w 1891 roku car Aleksander III Romanow oficjalnie zatwierdził projekt budowy magistrali łączącej Moskwę z Władywostokiem. Prace posuwały się jednak bardzo wolno ze względu na trudne warunki klimatyczne i brak wykwalifikowanych robotników. Odcinki otwierano stopniowo – w 1896 oddano do użytku linię z Czelabińska do Omska, a w 1903 z Irkucka do Władywostoku. Cała magistrala została ukończona w 1916 roku. Budowa pochłonęła ogromne środki, ale przyczyniła się do kolonizacji Syberii i rozwoju handlu z Azją.

Trasa Kolei Transsyberyjskiej

Trasa Kolei Transsyberyjskiej przecina ogromne obszary Rosji, od europejskiej części kraju aż po Daleki Wschód. Podróżując tym słynnym pociągiem, przekracza się aż 8 stref czasowych! Niezwykłe jest to, że z okien wagonów można podziwiać zarówno niziny i rzeki zachodniej Syberii, jak Nizina Zachodniosyberyjska czy wielkie syberyjskie rzeki Ob, Jenisej i Amur, ale też góry Sajanów i Stanowego na Syberii Środkowej.

Na trasie leży wiele fascynujących miast, z których każde ma swój niepowtarzalny charakter. Moskwa, skąd wyrusza pociąg, olśniewa przepychem stolicy i zabytkami. W Jekaterynburgu, bramie Syberii, warto zobaczyć miejsce kaźni cara Mikołaja II. Nowosybirsk, serce Syberii, oferuje konstruktywistyczną architekturę. Z kolei Irkuck nad Angarą był kiedyś ważnym punktem handlowym na Jedwabnym Szlaku, a dziś stanowi bramę do jeziora Bajkał.

Ułan Ude zachwyca połączeniem wpływów rosyjskich i mongolskich, a szczególną ciekawostką jest największy na świecie posąg głowy Lenina. Na końcu podróży czeka Władywostok z malowniczym położeniem nad zatokami Oceanu Spokojnego. To wspaniałe miasto portowe jest punktem docelowym legendarnej Kolei Transsyberyjskiej.

Dlaczego warto odwiedzić te miasta?

Odwiedzenie miast leżących na trasie Kolei Transsyberyjskiej to świetny pomysł na podróż, która dostarczy niezapomnianych wrażeń. Każde z nich oferuje wyjątkowe atrakcje turystyczne, których nie spotkamy nigdzie indziej. W Moskwie koniecznie trzeba zobaczyć słynny Kreml i kolorowy plac Czerwony. W Ułan Ude zachwyca monumentalny pomnik głowy Lenina, a we Władywostoku – nowoczesne oceanarium, w którym podziwiać można bogactwo morskiej fauny i flory.

Miasta te są świadkami burzliwej historii Rosji, o czym przekonamy się zwiedzając liczne zabytki i muzea. Poznamy dzieje carów, rewolucji październikowej oraz systemu gułagów. Zetkniemy się też ze stykiem różnych kultur – europejskiej, azjatyckiej i mongolskiej, które na przestrzeni wieków krzyżowały się na tym obszarze.

Ale Kolej Transsyberyjska to nie tylko atrakcje miejskie. To także okazja do podziwiania malowniczych, dziewiczych krajobrazów Syberii. Z okna pociągu zobaczymy bezkresną tajgę, tundrę, góry, rwące rzeki oraz jeziora, wśród których króluje słynny Bajkał.

Podróż Koleją Transsyberyjską przez ogromne, dzikie przestrzenie Syberii to przede wszystkim wspaniała przygoda i niezapomniane wrażenia. To okazja do poznania rozległości, różnorodności i bogactwa Rosji, jej kultury, natury i historii. Gorąco zachęcam do tej wyprawy!

Zostaw komentarz