Jakie są najwyższe góry w Rosji?
Rosja to ogromny kraj, który rozciąga się na dwóch kontynentach – Europie i Azji. Jej powierzchnia wynosi aż 17 125 191 km2, dzięki czemu jest największym państwem świata. To, co charakteryzuje Rosję, to różnorodność krajobrazów – od rozległych równin po górzyste regiony. Właśnie te ostanie skrywają najwyższe szczyty tego kraju.
Góry Kaukazu – najwyższe szczyty Rosji
Elbrus – pięciotysięcznik położony w zachodniej części Kaukazu. Z wysokością 5642 m n.p.m. jest najwyższym szczytem nie tylko Rosji, ale również całej Europy. Elbrus leży na pograniczu Kraju Stawropolskiego i Kabardo–Bałkarii. Ma dwa wierzchołki – zachodni wyższy i wschodni niższy. Szczyt pokryty jest lodowcem o powierzchni ponad 110 km2.
Dychtau to drugi co do wysokości szczyt Rosji. Ma 5204 m n.p.m. i znajduje się również w paśmie Kaukazu, na granicy Kabardo–Bałkarii i Osetii Północnej. Dychtau w języku osetyjskim oznacza „Górę Boga”. Posiada cztery lodowce.
Kaukaz ze względu na swe położenie geograficzne, ukształtowanie terenu i różnice wysokości charakteryzuje się ogromną różnorodnością klimatyczną i roślinnością. Można tu spotkać zarówno lodowce, jak i subtropikalną roślinność.
Góry Ałtaj – perła Syberii
Bełucha to najwyższy szczyt Gór Ałtajskich, położonych w azjatyckiej części Rosji, na styku granic z Mongolią, Chinami i Kazachstanem. Ma 4506 m n.p.m. i stanowi dominantę tego pasma górskiego. Góry Ałtaj cechuje surowy, wysokogórski klimat. Lato jest krótkie, a zimy długie i mroźne. Występuje tu piętrowy układ roślinności. Niższe partie pokrywają lasy iglaste, wyżej rosną kosodrzewina, łąki subalpejskie, a powyżej 2500 m n.p.m. występują lodowce górskie i skaliste ostańce.
Ałtaj słynie z malowniczych krajobrazów i jest popularnym regionem turystycznym. Wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu uprawiać turystykę pieszą, rowerową, narciarstwo czy wędkarstwo.
Ural – góry dzielące Europę i Azję
Pasmo Uralu ciągnie się na długości ponad 2000 km i stanowi naturalną granicę między Europą a Azją. Najwyższy szczyt Uralu to Narodnaja, która wznosi się na wysokość 1895 m n.p.m. Znajduje się on w środkowej części pasma, na terenie obwodu swierdłowskiego.
Ural charakteryzuje się typowym klimatem kontynentalnym z gorącym latem i mroźną, śnieżną zimą. Liczne rzeki i jeziora czynią ten region atrakcyjnym turystycznie. Można uprawiać tu wędrówki, wspinaczkę skalną, kajakarstwo i wędkarstwo. Ponadto Ural słynie z bogactw mineralnych. Od dawna prowadzi się tu wydobycie złota, platyny, miedzi i malachitu.